Izbor

WALSH: Ovaj Božić, sjetite se progonjenih kršćana diljem svijeta

Kršćani u Americi zloslutno govore o “ratu na Božić”. Čini se kako se ovaj rat uglavnom sastoji od borbe oko prikladnog postavljanja jaslica i vrste blagdanske čestitke koju ćete čuti od vašeg blagajnika u Targetu. To se ne može smatrati ratom. To se uzdiglo na razinu svađe, možda čak i spora, ali to ipak ne zahtijeva tako dramatičnu oznaku poput “rata”.

Ako želite znati kako izgleda pravi rat na Božić, kao i na samo kršćanstvo, samo se okrenite prema Kini. Kršćani u Hong Kongu nosili su prošli tjedan crninu u crkvi kako bi prosvjedovali progonu svoje braće i sestara od strane kineskih komunističkih vlasti. Predsjednik Xi Jinping organizirao je racije u crkvama diljem zemlje. Prošli tjedan, crkva u Guangzhou bila je zatvorena, a stotine knjiga konfiscirano. Tjedan prije, druga crkva bila je metom napada i na desetke vjernika je uhićeno. Potom su bili mučeni i izgladnjivani.

Prije nekoliko mjeseci, školska djeca u provinciji Zhejiang bila su dužna ispuniti obrasce u kojima su trebali navesti svoju vjersku pripadnost. Učitelji su ih poticali da se izjasne kao nereligiozni. Djeca su upozorena da bi se kršćani mogli suočiti s posljedicama.

Čak i oni koji su neizravno povezani s kršćanstvom mogu biti kažnjeni u modernoj Kini. Stanodavci koju iznajmljuju kršćanima mogu se suočiti sa zakonskim kaznama, uključujući visoke globe.

Naravno, kad je riječ o tretmanu kršćana, Kina je bliža međunarodnom pravilu negoli je iznimka. Kršćani trpe nasilje i ugnjetavanje širom svijeta, posebno u zemljama poput Sjeverne Koreje, Pakistana, Afganistana, Irana, Libije, Somalije, Sudana i mnogih drugih. A progon ne vrše uvijek vlade. U Indoneziji, raspoređuje se 90.000 vojnika za čuvanje crkvi tijekom božićnih misa. Što nam govori činjenica da je takva sila potrebna samo da bi kršćani mogli proslaviti Kristovo rođenje?

A što je s nama? Možda ćemo čuti “sretne blagdane” iako preferiramo “Sretan Božić”. Možda će naše škole održati “blagdanski koncert” jer se nekoliko ateističkih roditelja žalilo na božićni koncert prošle godine. Te stvari su iritantne. No ostaje činjenica da ćemo prisustvovati božićnim misama u prekrasno uređenim crkvama. Proslavit ćemo blagdan sa svojim obiteljima i nitko nas neće spriječiti u tome. Jesti ćemo i piti. Sve ćemo to raditi bez straha ili prepreka. Milijarde kršćana diljem svijeta može samo sanjati o takvom blagoslovu. Oni ga, u ovom životu, nikada neće vidjeti ostvarenog.

Trebamo to imati na umu dok slavimo. Ne kako bismo narušili raspoloženje ili umanjili veselje, već jednostavno da se sjetimo onih koji se prečesto zaboravljaju i da shvatimo i cijenimo našu dobru sreću. Evanđelje po Mateju govori nam o djeci koja su ubijena u Betlehemu nakon Kristova rođenja. To je dio priče o rođenju koji često zanemarujemo. Za mnoge kršćane, to je dio koji najviše odjekuje. Nemojmo ih napustiti danas, ili bilo koji drugi dan.

Admin

Share
Published by
Admin

Recent Posts

SHELLENBERGER: Tihi očaj budnih fanatika

Tijekom posljednjih nekoliko tjedana, klimatski aktivisti u Britaniji blokirali su autoceste (jer automobili ispuštaju ugljični…

2 years ago

KLEIN: Vlastita prljava povijest predaka američkih Indijanaca

U svojoj Proklamaciji o Danu autohtonih naroda 2022. godine, koji progresivna ljevica nastoji učiniti saveznim…

2 years ago

DOYLE: Antiljudski vandalizam pokreta Just Stop Oil

Suncokreti Vincenta van Gogha bilježe rijedak trenutak optimizma u inače problematičnom životu. U veljači 1888.…

2 years ago

ROOT: Koliko bi Amerika danas bila drugačija da je Trump još uvijek predsjednik?

Ovo je vjerojatno najlakša kolumna koju sam ikad napisao. Toliko je jednostavno zamisliti kakva bi…

2 years ago

O’NEILL: Zašto su eko-aktivisti toliko neprijateljski nastrojeni prema čovječanstvu

Na ulicama Londona izbilo je nešto poput klasnog rata. S jedne strane, stoje radni ljudi…

2 years ago

DESMET: Znanost i ideologija

Znanost se, u osnovi, može definirati kao otvorenost uma. Izvorna znanstvena praksa, ona koja je…

2 years ago