Ostalo

KNOWLES: Demokrati su, napokon, postali iskreni radikali

Po prvi put u povijesti, većina demokrata identificiraju se kao “liberali” umjesto “umjereni” ili “konzervativci”. Jučerašnja Gallupova anketa označila je oštar zaokret ulijevo za stranku s najduljim kontinuiranim stažem na svijetu, koja se smatrala samo 38% liberalna uoči prvih predsjedničkih izbora Baracka Obame. Tijekom tog vremena ideološka identifikacija republikanaca varirala je samo 3 postotka, od 70 % konzervativnih 2008. godine do 73% 2018. Američka politika se doista polarizirala tijekom prošlog desetljeća, ali samo toliko koliko su se radikalizirali demokrati.

Godine 2005., tadašnji senator Barack Obama izjavio je: “Mi jednostavno ne smijemo dopustiti ljudima da ulaze u Sjedinjene Države neotkriveni, nedokumentirani, neprovjereni”. Prije samo tri godine, Hillary Clinton se hvalila: “Glasala sam, kad sam bila senatorica, da izgradimo barijeru koja bi pokušala spriječiti ilegalne imigrante od ulaska u zemlju.” Danas, demokratska predsjednica Zastupničkog doma naziva fizičke nacionalne granice “nemoralnima”. U međuvremenu, najistaknutija nadolazeća demokratska “kongresmenka” agitira 40 trilijunsko savezno preuzimanje industrije i porez na dohodak po stopi od 82.7%. Dani Clintonove triangulacije su prošlost. Demokrati su, napokon, postali iskreni radikali.

Republikanci su oduvijek tolerirali veću intelektualnu raznolikost nego demokrati. Dok se 73% republikanaca identificira “konzervativnim”, ono što točno podrazumijevaju pod konzervatizmom može divlje varirati. Tradicionalisti, libertarijanci, neokonzervativci, populisti, religijska desnica i drugi, nazivaju svoje poglede konzervativnim, ali niti jedan ne može pobrkati Edmunda Burkea za Friedricha Hayeka ili Normana Podhoretza za Jerryja Falwella.

Za demokrate posljednjih godina, važi samo jedan svjetonazor: progresivizam. Desetljećima je nepopularnost progresivizma prisiljavala demokrata da prikriju svoj ideološki radikalizam ili u najboljem slučaju da zanemaruju logičke zaključke svojih progresivnih premisa. Hillary Clinton, u najjasnijem primjeru ove cinične strategije, inkoherentno je predložila 2008. godine da se pobačaj učini “sigurnim, legalnim i rijetkim”. Zašto bi moralno ozbiljan čin morao biti legalan ili obrnuto, zašto bi moralno nevažan čin morao biti rijedak, Clinton nikada nije uspjela objasniti. Godine 1992., 36% Amerikanaca identificiralo se “konzervativno”, a 43% kao “umjereno”. Samo 17% njih nazivalo se liberalnima. Prošle godine, prednost konzervativaca od gotovo 20 bodova pala je na jednoznamenkastu brojku.

Godine 1964., dok je pomagala u osnivanju modernog konzervativnog pokreta, Phyllis Schlafly pozivala je na “izbor, a ne jeku”. Konzervativci su oduvijek bili otvoreni u vezi naših pogleda, bilo da su oni donijeli poraz 1964. ili pobjedu 1980. Prikladnost je demokrate sad učinila poštenim ljudima. Poštena borba pokazat će je li naša zemlja sada također radikalna.

Admin

Recent Posts

SHELLENBERGER: Tihi očaj budnih fanatika

Tijekom posljednjih nekoliko tjedana, klimatski aktivisti u Britaniji blokirali su autoceste (jer automobili ispuštaju ugljični…

2 years ago

KLEIN: Vlastita prljava povijest predaka američkih Indijanaca

U svojoj Proklamaciji o Danu autohtonih naroda 2022. godine, koji progresivna ljevica nastoji učiniti saveznim…

2 years ago

DOYLE: Antiljudski vandalizam pokreta Just Stop Oil

Suncokreti Vincenta van Gogha bilježe rijedak trenutak optimizma u inače problematičnom životu. U veljači 1888.…

2 years ago

ROOT: Koliko bi Amerika danas bila drugačija da je Trump još uvijek predsjednik?

Ovo je vjerojatno najlakša kolumna koju sam ikad napisao. Toliko je jednostavno zamisliti kakva bi…

2 years ago

O’NEILL: Zašto su eko-aktivisti toliko neprijateljski nastrojeni prema čovječanstvu

Na ulicama Londona izbilo je nešto poput klasnog rata. S jedne strane, stoje radni ljudi…

2 years ago

DESMET: Znanost i ideologija

Znanost se, u osnovi, može definirati kao otvorenost uma. Izvorna znanstvena praksa, ona koja je…

2 years ago