Nastojim izbjegavati pisanje o Indiji, mojoj zemlji rođenja. Iako sada živim i istražujem u Velikoj Britaniji i radim za hrpu britanskih i američkih publikacija, smatram da je pametno izbjegavati optužbe za pristranost. Međutim, susret indijskog premijera Narendra Modija s predsjednikom Trump na događaju u Teksasu slučaj je od geopolitičkog značaja, kojeg nadmašuje samo količina namjernog vitriola od strane ljevice.
Guardian je (naravno) napisao: “SAD i Indija su dvije najmnogoljudnije i najmoćnije demokracije na svijetu. I obje zemlje predstavljaju krajnje desni vođe.” Termin “krajnje desni” je očigledno izgubio sve svoje izvorno značenje i danas označava gotovo svaku osobu koja se nalazi centimetar desno od Lava Trockog.
Guardian je nastavio torbariti iste, već odavno razotkrivene mitove o anti-muslimanskim neredima u Indiji i “aneksiji” Kašmira, prije nego je izjavio: “Mainstreamanje Trumpa je danas dobro poznato, ali nitko ne personificira mainstreamanje i normalizaciju krajnje desnice bolje od Modija, miljenika međunarodne poslovne zajednice, koji predstavlja Indiju u inozemstvu kao modernu, rastuću ekonomsku silu, dok istodobno kod kuće implementira radikalni hinduistički nacionalizam (Hindutva).”
U međuvremenu, CNN je pronašao nasumičnu osobu koja je Trumpa i Modija nazvala autoritarnim. U “stručnoj” zajednici, postojala je “uznemirujuća zabrinutost“.
Ljevica mrzi Modija na isti način kao i Trumpa
Ne nosim torbe Modiju i postoje određene zabrinutosti oko nekih njegovih politika kod kuće. Modijeva vlada je pojačala anti-znanstveni kurikulum u školama. Također, nije sve sjajno i bajno u Indiji. Indijski novinari su u osnovi najgori u čitavom engleskom govornom svijetu, sa svim senzacionalizmom britanskih tabloida, a zatupljujuće vikanje konkurira američkim vijestima.
No, nazivanje Modija autoritarnim, bez ikakve povratne reakcije u medijima, nakon što je Modi osvojio izbore s najvećim brojem glasova u ljudskoj povijesti i dok je Trump izgubio čitavu granu vlasti nakon izbora za Kongres je, naravno, smiješno. Autoritarci nisu osobito poznati po svojoj ljubavi prema izborima, a još manje prema ponovljenim izborima, čak i kad izgube. Pitajte bilo kojeg stanovnika Hong Konga da li bi radije živio u Kini ili Indiji ili Sjedinjenim Državama i CNN i Guardianovi pisci će izgledati smiješno.
Ali ako čitamo dalje, igra se polako otkriva. Independent, novine koje su britanska verzija kombiniranog Salona i Jezebel, izjavile su da su Modi i Trump slični u svojim “provođenjima graničnih” politika. Ljevica prezire Modija iz istog razloga iz kojeg prezire Trumpa, Borisa Johnsona, Scotta Morrisona i Bibija Netanyahua — jer ti vođe vjeruju u suverenost, nacionalizam i ravnotežu snaga, umjesto u globalnu vladavinu tehnokratskih institucionalista.
Indijski Amerikanci, poput njihovih britanskih kolega, su većim dijelom konzervativna gomila. Oni su pro-obitelji, društveno konzervativni i općenito prilično uspješni. Oni su se također, poput Japanaca i Korejaca prije njih, potrudili asimilirati u društvo koje ih je dočekalo, umjesto da mu zamjeraju, mrze samo njegovo postojanje i čuvaju svoju vlastitu začahurenu kulturu i jezik.
Bobby Jindal bio je prvi manjinski političar u novije vrijeme koji se usprotivio politici identiteta i razdornom konceptu “Amerikanca stranog podrijetla”, budući da je izjavio kako je za postojanje nacionalne države potreban jedan zajednički identitet — što je stajalište zbog kojeg je zaslužio izrugivanje ljevičara. Kao što su John Yoo i Avik Roy nedavno napisali u National Review, dok Demokratska stranka smatra da ima monopol nad afroameričkim i latinoameričkim glasovima, azijski Amerikanci su plutajuća skupina i trebali bi prirodno naginjati konzervativcima. Protiv Azijaca se najviše diskriminira u visokom obrazovanju i društvu u korist ostalih manjinskih skupina i zbog nekog neobjašnjivog razloga, stranka kojoj prirodno pripadaju im se aktivno ne udvara.
Povijest indijske ekonomije i geopolitike
No, ovdje se ne radi samo o domaćoj politici. Indijsko-američki savez daleko je veći s obzirom na globalne geopolitičke trendove i uspon Kine. Indijska demokracija nije savršena. Ali Indija je svejedno demokracija i jedina prirodna velika sila u azijsko-pacifičkoj regiji koja može, sama, uravnotežiti utjecaj Kine zbog same veličine svoje ekonomije, mornarice, nuklearnog odvraćanja, svemirskog programa i, onog najvažnijeg, masivne radne snage koja je usredotočena na znanost i tehnologiju. Također je potrebno spomenuti da je to jedno od najvećih tržišta za američku trgovinu i izvoz.
Povijest indijsko-američkih odnosa je miješana. Indijski Ustav neposredno nakon neovisnosti od Britanaca bio je pod jakim utjecajem onog američkog. Na primjer, postoji čitav dio Temeljnih prava koji je kontekstualizirana verzija Povelje o pravima.
Indija je također bila saveznik SAD-a sve do kasnih 60-tih godina, a tijekom Kinesko-indijskog rata 1962. godine, Indija je dobivala oružje i pomoć od Britanije i Sjedinjenih Država. Nažalost, zbog geopolitike i Afganistana koji je postao komunistički, Pakistan je postao mnogo važniji Washingtonu, što je zauzvrat gurnulo slomljenu Indiju u ruke Sovjeta.
Sljedećih 30 godine socijalizma gotovo je uništilo indijsku ekonomiju, što je rezultiralo jednim od najvećih jednostranih odlijeva mozgova u ljudskoj povijesti, s obrazovanim Indijcima više i srednje klase koje su otišli put Britanije. Ova trulež preokrenuta je ranih 90-ih sa svrgavanjem zapovjedne ekonomije socijalizma, ali je do tog vremena indijska administracija shvatila da mora imati stratešku autonomiju i da se ne može osloniti na bilo koju supersilu u pogledu vlastite sigurnosti.
Na tom mjestu se nalazimo danas. Za kratkovidne, povijesno neupućene liberale koji pišu o autoritarnosti Modija i Trumpa, ništa neće biti dovoljno sve dok Indija ne dopusti transrodnim osobama pristupanje u vojsku, dozvoli pakistanskim islamistima preuzimanje kontrole nad planinama i sve dok se New Delhi dobrovoljno ne odrekne kontrole nad Kašmirom. Ali to se nikad neće dogoditi, a očekivati da će se Indija u potpunosti pretvoriti u Kaliforniju je utopijski san. Liberali bi uništili geopolitičke saveze u korist promicanja zajedničkih vrijednosti. Ali zajedničke vrijednosti ne utvrđuju saveze, to čine zajednički interesi.
Konzervativci su vjerojatno konačno ispravno pretpostavili da indijski Amerikanci, baš kao i većina azijskih Amerikanaca, čine konzervativni blok koji je u osnovi politički beskućnik preziran od ljevice, pošto ljevica mrzi bilo koju uspješnu i marljivu društveno konzervativnu manjinsku skupinu. Konzervativci shvaćaju vrijednost budućeg britansko-indijsko-američko-australskog bloka.
Anglosfera je još uvijek najveća slobodno-tržišna skupina na svijetu, istaknuti, visokoobrazovani istraživački fond za suradnju, a vrlo vjerojatno i najjači (i najvoljniji) vojni savez za uravnotežavanje uspona Kine, kojeg veže zajednička percepcija prijetnje. Trenutačno ništa nije važnije od konsolidacije toga na bilo koji način.
Tijekom posljednjih nekoliko tjedana, klimatski aktivisti u Britaniji blokirali su autoceste (jer automobili ispuštaju ugljični…
U svojoj Proklamaciji o Danu autohtonih naroda 2022. godine, koji progresivna ljevica nastoji učiniti saveznim…
Suncokreti Vincenta van Gogha bilježe rijedak trenutak optimizma u inače problematičnom životu. U veljači 1888.…
Ovo je vjerojatno najlakša kolumna koju sam ikad napisao. Toliko je jednostavno zamisliti kakva bi…
Na ulicama Londona izbilo je nešto poput klasnog rata. S jedne strane, stoje radni ljudi…
Znanost se, u osnovi, može definirati kao otvorenost uma. Izvorna znanstvena praksa, ona koja je…