Tisuće nizozemskih poljoprivrednika krenulo je prema glavnom gradu Nizozemske kako bi prosvjedovali protiv zamornih ograničenja u svrhu zaštite okoliša koja prijete njihovom opstanku.
Prosvjede je potaknuo prijedlog koalicijske vlade da se “nizozemsko stočarstvo smanji u obimu kako bi se ispunile obaveze smanjenja emisija dušika”, izvijestio je Dutch News NL.
Poljoprivrednici su svojim traktorima otputovali u Hag, uzrokujući kolone duge više od 620 milja (~ 1000 km) i ogromne prometne gužve u okolici, kao i u samom gradu.
Farmers are protesting in the Netherlands and it is now the biggest traffic jam we've ever seen, thousands of tractors are driving on the highways right now 😂 #boerenprotest is even worldwide trending on twitter right now🚜🚜🚜 pic.twitter.com/mIcWzq3BnS
— Paploo (@Paploo968) October 1, 2019
Neki prosvjednici su također koristili svoje traktore kako bi uništili ograde koje je postavila vlada.
Over 2000 dutch farmers are protesting.
The government put up fenced to keep them out.Meanwhile: farmers drive over those fences with their tractors and cause around 1100km traffic jams around the big cities
We love farmers. No farmers =no food#boerenprotest pic.twitter.com/efVkQw766o
— Janna//Mingi's biceps tho😭❤ (@cyaswhitebraid) October 1, 2019
Čini se kako prosvjedi imaju široku podršku nizozemskog stanovništva.
The Netherlands: Huge farmer protest
Thousands of farmers are heading to Dutch government to protest against climate change measures.
89% of Dutch people support the farmers.#NoFarmersNoFood pic.twitter.com/7GjSWc3qrq
— Oh boy what a shot (@ohboywhatashot) October 1, 2019
Populistički lider Geert Wilders pojavio se na jednom od prosvjeda.
Onze helden, onze boeren!#boerenprotest #Boerenactie pic.twitter.com/yzm5WbCMNU
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) October 1, 2019
Prosvjednici su ljuti što se ograničenja koja bi ih mogla pogoditi u ime zaustavljanja klimatskih promjena neće primjenjivati na zrakoplovnu industriju.
context: pic.twitter.com/eJYsaMc1nv
— Path (@PapistBrit) October 1, 2019
Ove scene podsjećaju na rane dane pokreta Žutih prsluka u Francuskoj, koji je također djelom bio ruralna reakcija na environmentalističke poreze.
Usprkos globalnoj propagandnoj ofenzivi establišmenta koja se usredotočila na pojačavanje alarmističke klimatske retorike osoba poput Grete Thunberg, čini se kako obični radni ljudi masovno odbacuju takva uvjetovanja.