PRAGER: Zašto se ljevica izruguje Bibliji?

Dennis Prager

Public Domain

Na PragerU, objavili smo oko 400 videozapisa o gotovo svakoj temi izvan prirodnih znanosti i matematike. Uz dvije milijarde pregleda, videozapisi su skupili na desetke tisuća komentara. Dakle imamo prilično dobru sliku onoga što ljudi najviše vole i što najviše mrze. Na primjer, bilo koji video koji brani Ameriku ili Izrael neizbježno prima negativne reakcije. Ali niti jedan videozapis ne izaziva prezir i izrugivanje poput videozapisa koji brane religiju, objašnjavaju Bibliju ili argumentiraju u korist Boga.

Zašto je to tako?

Postoji dobar razlog. Biblija i ljevica (ne liberalizam; ljevičarstvo) na suprotnim su stranama koliko bilo koja dva svjetonazora mogu biti. Iako postoje ljudi koji tvrde da drže biblijski svjetonazor kao i ljevičarske poglede, ti ljudi su malobrojni. Štoviše, ono što oni rade jest uzimanje ljevičarskih stajališta koja potom zamataju u nekoliko stihova iz Biblije. Ali u gotovo svakoj važnoj vrijednosti u životu, ljevica i Biblija su dijametralno suprotni.

Evo nekoliko primjera:

Biblijsko gledište je da ljudi u osnovi nisu dobri. Zlo stoga dolazi iz ljudske prirode. Za ljevicu, ljudska priroda nije izvor zla. Kapitalizam, patrijarhat, siromaštvo, religija, nacionalizam ili neki drugi vanjski uzrok je izvor zla.

Biblijsko gledište je da je priroda stvorena za čovjeka. Ljevičarsko gledište je da je čovjek samo još jedan dio prirode.

Biblijsko gledište je da je čovjek stvoren na sliku Božju i da je stoga formiran s transcendentalnom nematerijalnom dušom. Ljevičarsko gledište — zapravo, gledište svih sekularnih ideologija — je da je čovjek u potpunosti materijalan, još jedan skup zvjezdane prašine.

Biblijsko gledište je da ljudsko biće ima slobodnu volju. Ljevičarsko gledište — i ponovno, gledište svih sekularnih perspektiva — je da ljudska bića nemaju slobodnu volju. Sve što radimo određuje okolina, geni i materija od koje smo sastavljeni. Ispaljeni neuroni, a ne slobodna volja, objašnjavaju i ubojstva i ljubaznost.

Biblijsko gledište je da je ubojstvo u konačnici i objektivno pogrešno samo zato što postoji transcendentalni izvor ispravnog i pogrešnog — Bog — koji smatra da je ubojstvo zlo, iako je razum sposoban dovesti osobu do zaključka da je ono pogrešno.

Biblijsko gledište je da je Bog stvorio red iz kaosa. Red je definiran razlikama. Jedna od tih razlika su muško i žensko — jedina inherentna ljudska razlika koja je važna Bogu. U Božjem poretku ne postoje rasne ili etničke razlike, samo ljudska razlika između spolova. Ljevica prezire taj koncept božanskog reda. To je glavni pokretač trenutačnog pokušaja uništavanja muško-ženske razlike.

Biblijsko gledište je da je nuklearna obitelj osnovna jedinica društva — oženjeni otac i majka te njihova djeca. To je biblijski ideal. Svi dobri ljudi od vjere prepoznaju da je stvarnost ovog svijeta takva da mnogi ljudi ne žele ili ne mogu živjeti taj ideal. A takvi ljudi često zaslužuju našu podršku. Ali to ne mijenja činjenicu da je nuklearna obitelj najpogodnija za stvaranje uspješnih pojedinaca i zdravog društva, a mi koji ozbiljno shvaćamo Bibliju moramo nastaviti zagovarati idealnu obiteljsku strukturu kakvu definira Biblija.

A zbog toga nas, možda više nego bilo kojeg drugog razloga, ismijavaju.

Biblijsko gledište drži da mudrost počinje priznavanjem Boga. Sekularni pogled je da Bog nije potreban za mudrost, a ljevičarsko gledište je da je Bog destruktivan za mudrost. Ali ako želite znati čije je gledište točnije, pogledajte najbezbožniju instituciju u našem društvu: sveučilišta.

Ona su, bez konkurencije, najbudalastije institucije našeg društva.

Kroz gotovo čitavu američku povijest, Biblija je bila najvažnija knjiga u Americi. Više nije. To je moralna i intelektualna katastrofa. Ako želite razumjeti zašto, razmotrite čitanje Racionalne Biblije, mojeg komentara prvih pet knjiga Biblije. Drugi svezak Racionalne Biblije, Postanak, objavljen je danas.

Dennis Prager je američki radijski voditelj i publicist te jedan od istaknutih predstavnika američkih konzervativnih intelektualnih krugova početkom 21. stoljeća. Najpoznatiji je po pokretanju obrazovne zaklade “Prager University”, koja u petominutnim videozapisima proučava i razjašnjava brojna politička, povijesna i ekonomska pitanja s konzervativnog gledišta.