Predsjednik Donald Trump potpisao je u srijedu prvu fazu trgovinskog sporazuma s Kinom koji deeskalira tekući trgovinski rat između dvije najmoćnije svjetske trgovine.
“Pakt je namijenjen otvaranju kineskih tržišta više američkih kompanija, povećanju izvoza poljoprivrednih i energetskih proizvoda i pružanju veće zaštite američkoj tehnologiji i poslovnim tajnama. Kina se obvezala da će kupiti dodatnih 200 milijardi dolara američke robe i usluga do 2021. godine i očekuje se da će smanjiti neke od tarifa koje je stavila na američke proizvode”, izvijestio je New York Times. “Sporazum predstavlja značajnu prekretnicu u američkoj trgovinskoj politici i vrstama slobodno-trgovinskih sporazuma koje Sjedinjene Države obično podržavaju. Umjesto snižavanja tarifa i ostalih ekonomskih barijera kako bi dozvolio protok robe i usluga u svrhu zadovoljavanja potražnje na tržištu, ovaj sporazum ostavlja rekordne razine tarifa i prisiljava Kinu na kupnju određenih proizvoda u vrijednosti od 200 milijardi dolara unutar dvije godine.”
Na ceremoniji potpisivanja u Bijeloj kući, Trump je izjavio: “Izuzetno cijenimo što ste nam se pridružili na ovom događaju u Bijeloj kući, ovo je važan i izvanredan događaj.”
“Danas smo napravili izuzetno važan korak, onaj koji nikad prije nije bio napravljen s Kinom, prema budućnosti poštene i recipročne trgovine dok potpisujemo prvu fazu povijesnog trgovinskog dogovora Sjedinjenih Država i Kine”, nastavio je Trump. “Zajedno ispravljamo nepravde prošlosti i pružamo budućnost ekonomskoj pravdi i sigurnosti za američke radnike, poljoprivrednike i obitelji.”
JUST IN: President Trump officially signs the “phase one” China trade deal, calling it a “momentous step toward a future of fair and reciprocal trade with China.” https://t.co/cS64Kpo0XB pic.twitter.com/4phpahKwTx
— CNBC (@CNBC) January 15, 2020
Bijela kuća objavila je neke od detalja sporazuma, između ostalog:
- Ovaj će sporazum pomoći izjednačiti uvjete natječaja za američke inovatore.
- Kina se prvi put u bilo kojem trgovinskom sporazumu složila da će prekinuti svoju praksu prisiljavanja stranih kompanija da prenesu tehnologiju na kineske tvrtke kako bi stekle pristup tržištu.
- Kina će se pozabaviti brojnim dugogodišnjim pitanjima intelektualnog vlasništva na području poslovnih tajni, zaštitnih znakova, primjenjivanja zakona protiv pirata i krivotvorene robe i još mnogo toga.